Deprecated: Non-static method modImieninyHelper::getImieniny() should not be called statically in /poniec/modules/mod_imieniny/mod_imieniny.php on line 28
18 maja 2024 Imieniny obchodzą Aleksander, Aleksandra, Alicja, Edwin, Eryk, Eryka, Feliks, Irina, Liboriusz, Myślibor, Wenancjusz

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /poniec/plugins/content/gadgets/gadgets.php on line 18

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /poniec/plugins/content/gadgets/gadgets.php on line 18

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /poniec/plugins/content/gadgets/gadgets.php on line 18
Mechaniczno – biologiczna oczyszczalnia ścieków Typu PS 600/OS dla miasta Ponieca, wsi Śmiłowo i Wydawy
 
 

Potrzeba budowy oczyszczalni ścieków dla miasta Ponieca i okolicznych wsi wystąpiła bardzo wyraźnie na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to miasto Poniec jako ostatnia miejscowość w gminie Poniec otrzymała sieć wodociągową.
 
Rada Miejska w Poniecu kadencji lat 1990-94 mając na względzie fakt, że przeważająca część gminy zaopatrywana jest w wodę pitną z ujęcia w Drzewcach, podejmuje decyzję o budowie kanalizacji sanitarnej dla tej wsi, kierując się koniecznością ochrony ujęcia wodnego.
 
Kanalizacja sanitarna w Drzewcach, oraz rurociąg tłoczny do oczyszczalni ścieków w Rokosowie ukończony zostaje w 1998 roku.
 
W 1999 r. zapada decyzja o budowie oczyszczalni ścieków dla miasta Ponieca, wsi Śmiłowo i Wydaw.
W przyjętej koncepcji budowy założono, że będzie to cykl wieloletni z uwagi na ogromne nakłady finansowe, a sama budowa została podzielona na etapy:
  • budowa oczyszczalni ścieków
  • budowa etapami sieci kanalizacyjnej z przyłączami w mieście Poniec
  • budowa kanalizacji sanitarnej w Śmiłowie i Wydawach.
Lokalizację obiektu oczyszczalni wybrano w odległości 1 km od miasta na gruncie klasy V, obok ściany lasu, w niewielkiej odległości od Rowu Polskiego, który pełni funkcję odbiornika oczyszczonych ścieków.

Parametry techniczne oczyszczalni ścieków.

Oczyszczalnia ścieków jest oczyszczalnią mechaniczno biologiczną, z chemicznym wspomaganiem usuwania fosforu, której część biologiczną oparto o reaktor biologiczny z wydzielonymi komorami defosfatacji, denitryfikacji i nitryfikacji.
Oczyszczalnię wybudowano dla przyjmowania ścieków socjalno-bytowych z kanalizacji sanitarnej i dowożonych taborem asenizacyjnym z terenu miasta i gminy Poniec.
 
Dla przyjmowania ścieków dowożonych wybudowano automatyczną stację zlewczą z identyfikacją dostawcy, pomiarem ilości dostarczanych ścieków, pomiarem ich konduktancji oraz rejestrem stanu konta umożliwiającym po zakończeniu cyklu rozliczeniowego wystawienie faktury. Dane te przekazywane są automatycznie do komputera zlokalizowanego w sterowni budynku socjalnego.
 
Ścieki dowożone po przejściu przez automatyczną stację zlewczą oraz ścieki z kanalizacji sanitarnej, przepływają do kanału sita szczelinowego na którym wyłapywane są grubsze zanieczyszczenia – skratki, które po odsączeniu kierowane są do pojemnika skratek. Skratki dezynfekowane są wapnem chlorowanym a następnie wywożone na wysypisko śmieci. Z kanału kraty ścieki przepływają grawitacyjnie do zbiornika retencyjnego-uśredniającego, którego zadaniem jest retencja i odświeżenie ścieków dowożonych. Zbiornik retencyjny- uśredniający, wyposażono w ruszt napowietrzający zasilany sprężonym powietrzem z budynku dmuchaw oraz w dwie pompy zatapialne do pompowania ścieków na piaskownik pionowy zblokowany z reaktorem biologicznym.
 
Do zbiornika skierowano również ścieki własne oczyszczalni. Wprowadzono rozcieńczanie ścieków dowożonych ściekami oczyszczonymi , uzyskano ich odświeżenie, zmniejszenie ładunku zanieczyszczeń, tym samym zrealizowano równomierne obciążenie ładunkiem zanieczyszczeń reaktora biologicznego.
Ścieki surowe ze zbiornika uśredniającego – napowietrzanego pompowane są na piaskownik pionowy w konstrukcji stalowej zblokowany z reaktorem biologicznym. W piaskowniku zatrzymywany jest piasek, który pompowany jest pompą typu Mamut do płuczki piasku, gdzie następuje jego przepłukanie i zworkowanie. Zworkowany piasek transportowany jest na plac składowy, a następnie wywożony na gminne wysypisko śmieci zlokalizowane we wsi Wydawy. Pompy mamutowe zasilane są sprężonym powietrzem z dmuchaw.
 
Oczyszczone mechanicznie ścieki surowe wpływają grawitacyjnie do komory retencyjnej reaktora biologicznego, a z niej pompami do reaktora biologicznego, w którym realizowane są procesy tlenowo-niedotlenione: nitryfikacja, usuwanie związków węglowych /BZT, ChZT/ i zawiesin, denitryfikacja oraz defosfatacja. Układ biologiczny wyposażono w dwie recyrkulacje:
  • wewnętrzną – z komory tlenowej do komory niedotlenionej
  • zewnętrzną – z osadników wtórnych do komory predenitryfikacji.
Komorę napowietrzania reaktora biologicznego wyposażono w ruszt napowietrzający z dyfuzorami drobnopęcherzykowymi talerzowymi zasilany sprężonym powietrzem z czterech dmuchaw umieszczonych w budynku. Regulacja stężenia tlenu w komorze nitryfikacji odbywa się automatycznie poprzez pomiar tlenu sondą tlenową i regulację pracy dmuchaw falownikiem.
Mieszanina ścieków oczyszczonych i osadu czynnego przepływa grawitacyjnie do dwóch osadników wtórnych radialnych, które mogą pracować równolegle dla jednego ciągu lub niezależnie dla każdego ciągu. W osadnikach wtórnych następuje oddzielenie kłaczków osadu czynnego od oczyszczonych ścieków w wyniku procesu sedymentacji i odpływ ścieków oczyszczonych poprzez pomiar przepływu do odbiornika w km 43+450, którym jest rzeka Rów Polski.
 
W wyniku oczyszczania ścieków tworzy się osad czynny, który częściowo musi być zawracany do komory predenitryfikacji w wyniku tzw. recyrkulacji zewnętrznej, a częściowo odprowadzany jako tzw. osad nadmierny do obiektów gospodarki osadowej – komory stabilizacji tlenowej osadu.
Do przepompowywania osadów recyrkulowanych z osadników wtórnych służą pompy zatapialne z wirnikiem otwartym sterowane miejscowo lub zdalnie – automatycznie zależnie od wybranego zakresu regulacji. Osady nadmierne kierowane są do komory stabilizacji tlenowej.
Osad nadmierny w komorze stabilizacji podlega procesowi stabilizacji tlenowej, a następnie zostaje odwodniony na prasie filtracyjno taśmowej i wywieziony na wysypisko śmieci.
Oczyszczalnia zaprojektowana jest na przyjęcie w I etapie 630 m³/d ścieków.
Uroczyste oddanie do użytku oczyszczalni nastąpiło w dniu 7 października 2003 roku.

Gmina Poniec jest typową gminą rolniczą, położoną w południowo - zachodniej części powiatu gostyńskiego, o ogólnej równinnej rzeźbie terenu, gdzie wyjątek stanowi zbocze doliny rzeki Rów Polski. Średni wskaźnik bonitacji rzeźby terenu w 10-punktowej skali wynosi 9,3 punkta. Warunki wodne dla celów produkcji rolnej są korzystne. Struktura jakościowa gruntów ornych jest dobra, a 68% gruntów ornych zalicza się do IIIa - IVa klasy bonitacji. Ogólny wskaźnik jakości rolniczej przydatności przestrzeni produkcyjnej jest dobry (81,1ha 100 punktów). Nasze rolnictwo charakteryzuje się wysoką efektywnością produkcyjną i zajmuje czołowe miejsca zarówno w wielkopolsce jak i w kraju.

Dominującą formą gospodarowania w rolnictwie stanowi sektor indywidualny prowadzący produkcją mieszaną, w którego władaniu znajduje się 70% użytków rolnych. Produkcja roślinna w tym sektorze podporządkowana jest produkcji zwierzęcej, która prowadzona jest w każdym gospodarstwie. W strukturze zasiewów dominują zboża znaczącą pozycję zajmują buraki cukrowe oraz warzywa głównie pomidory.

W ostatnich latach wzrasta powierzchnia tych gospodarstw, kilkunastu rolników gospodaruje obecnie na powierzchni powyżej 50ha.

Powierzchnia ogólna miasta i gminy wynosi 13 232ha z czego:

  • użytki rolne stanowią - 9778
    w tym: grunty orne - 8372
    użytki zielone - 1388
    sady - 18
  • użytki leśne oraz grunty zadrzewione - 2394
  • pozostałe (drogi, wody, nieużytki, koleje, tereny zabudowane) - 1060

Plony osiągane przez rolników są wysokie i wynoszą one jeśli chodzi o 4 zboża – 46q/ha, buraki cukrowe 450 q/ha. Obsada inwentarza w gospodarstwach indywidualnych to 70 szt. bydła na 100ha użytków rolnych( w tym 27 krów), trzody chlewnej 676 szt. na 100ha użytków   rolnych ( w tym 51 macior).

 

Ilość gospodarstw rolnych wg wielkości areału:

 

od
od
od
od
od
od
od
od
od
od
powyżej
1
2
3
4
5
7
10
15
20
50
100
do
do
do
do
do
do
do
do
do
do
 
2ha
3ha
4ha
5ha
7ha
10ha
15ha
20ha
50ha
100ha
 
  61 gospodarstw
  36 gospodarstw
  25 gospodarstw
  17 gospodarstw
  35 gospodarstw
117 gospodarstw
169 gospodarstw
  41 gospodarstw
  29 gospodarstw
    2 gospodarstwa
    3 gospodarstwa

 

 

 

 

 

 

Na terenie naszej gminy ma siedzibę 479 indywidualnych gospodarstw rolnych, dwie Rolnicze Spółdzielnie Produkcyjne, swoją działalność rolniczą prowadzą również dwie spółki cywilne oraz dwie spółki z o.o.

W strukturze zasiewów największą powierzchnię stanowią:

  - zboża - 76%
  - rośliny okopowe - 11%
  - warzywa -   5%
  - kukurydza na zielonkę -   5%

Średnie plony wynoszą:

  - podstawowych zbóż -   40,5 q/ha
  - buraków cukrowych - 450,0 q/ha
  - ziemniaków - 215,0 q/ha

Obsada zwierząt gospodarskich na 100ha UR wynosi:

  - bydło -   70 szt.
    w tym krowy -   27 szt.
  - trzoda chlewna - 676 szt.
    w tym maciory -   51 szt.
W gminie Poniec zarejestrowanych jest i działa ponad 400 podmiotów gospodarczych o różnym potencjale ekonomicznym.
 
Do najważniejszych należą:
 
 
 
 
 
 
Huta Szkła “GLOSS”
ul. Krobska Szosa 9, 64-125 Poniec
tel./fax 065-5731598, 065-5727841
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.gloss.pl
 
 
Woldrew Spółka z o.o
Producent wysokiej jakości parkietów i mozaik parkietowych.
ul.Gostyńska 23, 64-125 Poniec
tel. (+48 65) 573 15 16 (+48 65) 573 10 57
fax (+48 65) 573 14 77
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
 
 
FROST&MEAT by MRÓZ Sp. z o.o.
Zakład Produkcyjny

ul. Gostyńska Szosa 29a, 64-125 Poniec
tel. 65 572 93 00
fax. 65 572 93 01
 
 
“MIXT” sp. z oo w Poniecu
ul. Dworcowa 2b , 64-125 Poniec
tel. 065-5727800
fax 065-5731801
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.mixt.pl
 
 
Zakład Stolarski "SIERAKOWSKI" Sp. J.
Paweł Sierakowski, Krzysztof Sierakowski

ul.Krobska 12,  64-125 Poniec
tel. 065 572 78 53
tel./fax 065 573 15 45
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.sierakowski.com.pl
 
 
 “AKORD” Spółka Jawna
Wytwórnia Superkoncentratów i Pasz w Poniecu
ul. Bojanowska 9, 64-125 Poniec
tel.065-5731294; 065-5727808
www.akord.agro.pl
 
 
PHU INTERMAX
Export-Import
ul. Kusza 1, 64-125 Poniec
tel. +48 65 573 15 74
fax +48 65 573 10 56
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
 
"Arwak" Zakład Stolarski Arkadiusz Nowak
ul. Dzięczyna 24, 64-125 Poniec
tel./fax 065 5732261
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
 
 ZPHU "Kuropka" Piotr Kuropka
Sprzedaż - serwis opon
Automyjna: mycie samochodów, tapicerki i dywanów
 ul. Krobska Szosa 14b, 64-125 Poniec
tel. 609 460 081
 
 
"Mar-GUM" Mariusz Danielczak
Sprzedaż - serwis opon
 Łęka Wielka 10, 63-805 Łęka Mała
Telefon: (065) 573-32-79 Fax: (065) 573-32-79

Zajazd u Jańczaka
Rokosowo 20, 63-805 Łęka Mała
woj. Wielkopolskie
tel. (0-65) 57-31-161, 0-607-835-825
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
 
Bank Spółdzielczy w Poniecu
ul. Kościuszki 12, 64-125 Poniec
tel. (065) 5729900 fax (065) 5729908
e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Bank posiada Oddziały:
- Bojanowo ul. Rynek 20 tel. (065) 5456233
- Czempiń ul. Kościelna 18, tel. 0-61 2826 316
- Osieczna ul. Rynek 1 tel. (065) 5350544 (065) 5350527
Informacje o Banku można znaleźć również na stronie internetowej www.sgb.pl